Challenge ROADEF/EURO 2018 Qualification results

Best solution values found for data instance set A (limitation : 3 min CPU):

Instance A.1 A.2 A.3 A.4 A.5 A.6 A.7 A.8 A.9 A.10
Geometric Loss 425486 7859939 3480060 3929460 4298013 3312600 5766270 12047984 3659376 5939761
Team All except S34 S21 S17 S17 S17 S21 S21 S17 S17 S17

Instance A.11 A.12 A.13 A.14 A.15 A.16 A.17 A.18 A.19 A.20
Geometric Loss 6326659 2258734 16296993 22777188 23733101 4272713 3617251 5721918 3708944 1467925
Team S17 S21 S17 S6 S6 S17 8 teams S17 S21 S21-S25

Best solution values found for data instance set A (limitation : 60 min CPU):

Instance A.1 A.2 A.3 A.4 A.5 A.6 A.7 A.8 A.9 A.10
Geometric Loss 425486 7686599* 3056340 3396600 3662433 3312600 4832160 9518504 3441096 4472791
Team All except S34 S17 S17 S17 S17 S17-S21 S17 S17 S17 S17

Instance A.11 A.12 A.13 A.14 A.15 A.16 A.17 A.18 A.19 A.20
Geometric Loss 5382919 2184904 13751463 14020308 14937701 3380333 3617251 5317458 3599804 1467925
Team S17 S17 S17 S17 S17 S17 9 teams S17 S21 S21-S25
* better value exists, found during the sprint phase with unlimited amount of time !

Rank Qualified teams Score R=5, see rules Team Id
1 Ramón Álvarez-Valdés, María Teresa Alonso, Francisco Parreño, Universidad de Valencia/Universidad de Castilla-La Mancha, Spain.
94
S17
2 Michel Vasquez, Mirsad Buljubasic, IMT Mines Alès, France
69
S21
3 Zakaria Teffah, Individual, France
59
S6
4 Murat Firat, Cor Hurkens, Joost van Twist, Guillaume Crognier, Eindhoven University of Technology/Viggo Service Enablers/École polytechnique Paris, Netherlands/France
48
S32
5 Julien Darlay, LocalSolver, France
16
S13
6 Maximiliano Frungillo, University of Buenos Aires, Argentina
15
J27
6 Hà Minh Hoàng, Do Duc Dong, Vu Duy Manh, Pham Quang Anh, Do Hoang Khanh, ORLab, University of Engineering and Technology, VNU, Vietnam
15
S25
8 Zhouxing Su, Zhipeng Lü, Bohan Li, SMART, School of Computer Science and Technology/School of Software Engineering, Huazhong University of Science and Technology, China
13
S28
9 Federico Alonso-Pecina, David Romero, Berenice Alonso-Muñoz, Universidad Autónoma del Estado de Morelos/Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico
10
S7
10 Jialu Zhang, Dong Liu, Yuan Fang, SMART, School of Computer Science and Technology, Huazhong University of Science and Technology, China
9
J29
10 Mutsunori Yagiura, Yannan Hu, Okada Kanji, Fabrizio Marinelli, Andrea Pizzuti, Nagoya University/Università Politecnica delle Marche, Japan/Italy
9
S23
12 Rafael Melo, Carlos Mendes, Junot Freire, Luis Modesto, Mateus Carvalho, Michell Queiroz, Universidade Federal da Bahia (UFBA), Brazil
6
S27
13 Marc-Antoine Auge, Guillaume Dekeyser, Corentin Haurogne, Matthieu Roux, Ecole des Ponts, Paris Tech, France
5
J5
13 Germán Fernando Pantoja Benavides, Universidad de los Andes, Columbia
5
J6
13 Luc Libralesso, G-SCOP, Grenoble, France
5
J28
13 Everton Fernandes da Silva, Wim Vancroonenburg, Tony Wauters, KU Leuven – University of Leuven, Belgium
5
S4
13 Armando Honório Pereira, Eduardo Theodoro Bugue, Iago Augusto de Carvalho, Marcos Vinícius Almeira Guimarães, Sebastián Alberto Urrutia, Thiago Ferreira de Noronha, Computer Science Department of the Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG) - Brazil
5
S19
13 Karl Hajjar, Alexandre Laterre, Karim Beguir, Alain-Sam Cohen, Yunguan Fu, Khalil Jabri, Amine Kerkeni, Torbjorn Dahl, InstaDeep (London, Paris, Tunis), U.K/France/Tunisia
5
S20
13 Luca Mossina, Franco Peschiera, Nicolas Dupin, ISAE-SUPAERO University, France
5
S22
20 Yuichi Hisatake, Masaya Haruta, Shoko Yoshino, Hideki Hashimoto, Shinji Imahori, Chuo University/Tokyo University of Marine Science and Technology, Japan
4
S34

S16 (Sprint Winner) is also qualified